6 клас

Мета:
·       навчальна: продовжувати опрацювання твору, знайомитись з новими пригодами друзів; вміти аналізувати вчинки головних героїв та висловлювати свою думку;
·       розвивальна: розвивати навички аналізу пригодницького твору, допомагати усвідомлювати найважливіші моральні цінності, що роблять людину душевно багатою і щедрою на добро;
·       виховна: виховувати інтерес до пригод та повагу до дружніх стосунків, які витримують серйозні випробування.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Забезпечення емоційної готовності уроку
2. Актуалізація опорних знань. Бесіда
·       Чи змінилося ваше ставлення до хлопців? Обґрунтуйте свою думку.
·       На вашу думку, хто з персонажів твору має негативну характеристику? Чому?
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
Літературна історія «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» належить до творів, які прийнято називати пригодницькими. У таких творах багато несподіваних подій, раптових поворотів у сюжеті, рушійною силою якого стає пригода.                           
Пригода майже завжди починається з якоїсь загадки. У творі «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» такою загадкою стає таємниця істоти, яке живе в сільському озері. Щоб розгадати її, вони багато читають, установлюють пастки та полюють на невідомого звіра. Упродовж усього твору з ними трапляється багато кумедних пригод, і, врешті-решт, загадка відкриється.
Герої творів Ярослава Стельмаха — сміливі й відважні діти, які прагнуть дізнатися більше про світ і людей. Автор і сам часто робить відступи, щоб розповісти про географічні об’єкти, історичні події та різноманітні цікавинки. Безмежний світ відкриває лише деякі свої таємниці, а неприборкана природа завжди могутніша за людину.
Улюблені герої Стельмаха поступово вчаться відкривати світ.
Знання та досвід роблять їх розумнішими, а пригоди додають мужності. У фіналі роману обов’язково перемагає добро, а зло справедливо карається. І ці моральні уроки юні герої запам’ятовують на все життя.
2.1. Тема: зображення пригод хлопців на озері та розкриття таємниці його «мешканця».
2.2. Ідея: уславлення кмітливості, хисту до дослідницької діяльності, шанування природи та захоплення пошуками таємниць.
2.3. Основна думка: лише разом з другом, на якого можна покластися у всьому, варто починати небезпечну пригоду.
2.4. Сюжет.
Ми вирішили розкрити таємницю чудовиська й почали вночі чергувати. Я стояв на варті перший. Хотілося спати, було страшно. Присів на хвилину й заснув. Прокинувся від насмішкуватого Митькового голосу. Митько вилаяв мене й став чергувати сам. Мене мучили докори сумління. Коли я вибрався з куреня, то побачив, що Митько солодко спить.
Уранці ми побачили сліди величезних лап. Вирішили взяти в бібліотеці книжки й почитати, що це могло бути.
2.4.2. Аналіз V розділу твору у формі бесіди за питаннями.
·       Що хотів зробити Митько з невідомим звіром?
·       Чому, на думку хлопців, однокласники мають померти від заздрощів?
·       Як оцінили друзі успіхи в навчанні один одного?
·       Чи спокійно минуло нічне вартування?                
·       Що знайшли хлопці вранці на березі озера?
·       Куди вирішили звернутися хлопці за допомогою?
·       Чим закінчилася суперечка про зоологію та ботаніку?
У бібліотеці ми бували мало не щодня. Й вичитали про страшних варанів на острові Комодо в Індонезії, про хохулю — давній вид третинного періоду, що зберігся до наших днів, і ще багато дечого.
Митько навіть висунув припущення, що на місці нашого було доісторичне прісноводне болото. Адже саме тут Вася знайшов бурштин!
А коли згадати, що село називається Юрківка, не від юрського періоду? Я трохи посміявся з цього й запропонував назвати чудовисько на його честь Митькозавром. Митько скромно заперечив і сказав, що тоді хай буде Митькозавр Стеценка із Юрківки.
На березі знову з’явилися величезні сліди й пір’я з’їденої ворони.
2.5.2. Аналіз VІ розділу твору у формі бесіди за питаннями.
·       Чи звернув хтось увагу, що хлопці захопилися читанням?
·       Скільки книжок прочитали хлопці за тиждень? Що вплинуло на їхню активість?
·       Які географічні назви згадували хлопці? З чим вони були пов’язані?
·       Що дізналися хлопці про драконів Комодо?
·       Яких висновків щодо походження озера дійшли хлопці?
·       Як друзі хотіли назвати істоту з озера? Що наштовхнуло їх на цю думку?
Учитель. Ми з вами уже добре знаємо, що Митько і Сергій справжні друзі. А чи можемо ми другом назвати Василя Троша?
Діти, до нас на урок завітав Василь Трош. Які запитання ви хочете йому поставити? Що вас цікавить найбільше?
1-ша група учнів: знайомить нас із характеристикою Василя Троша.
2-га група учнів: ставить запитання.
·       Як зараз ти ставишся до хлопців?
·       Чи хотів би ти бути на місці хлопців?
·       Як би ти діяв на місці хлопців?
·       Василю, як ти чому хлопці тобі вдячні і за що?
·       Як ти гадаєш, чому Митько і Сергій так легко повірили, що в озері живе якесь чудовисько?
·       Ти згодний з тим, що сам себе пошив у дурні, зі слів Митька?            
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з картками в парах (групах)
Картка № 1
1. Міні-твір «Що я знаю про драконів та ящірок?» (5–7 речень)
2. Згадайте, про які науки сперечались хлопці та якого висновку дійшли.
3. Чи можна назвати хлопців завзятими читачами?
Картка № 2
1. Міні-твір «Що цікавого можна знайти в книжках із зоології?» (5–7 речень).
2. Згадайте, які успіхи мали хлопці у школі. Як вони намагалися покращити їх?
3. Митько та Сергій більше хотіли прославитись чи зробити щось корисне для науки?
Картка № 3
1. Міні-твір «Звідки, на мою думку, походить назва Юрківки?» (5–7 речень).
2. Згадайте, що цікавого прочитали хлопці про ящірок.
3. Які докази існування істоти в озері знайшли хлопці?
Картка № 4
1. Міні-твір «Нічне вартування» (5–7 речень).
2. Згадайте, про які доісторичні знахідки сперечались друзі.
3. Як книжки вплинули на дитячу уяву?
Картка № 5
1. Міні-твір «Пригоди в бібліотеці» (5–7 речень).
2. Згадайте, що вплинуло на рішення хлопців назвати істоту з озера «Митькозавром з Юрківки».
3. Чи дійсно шлях до розкриття таємниці лежав через бібліотеку?
2. Тестове опитування
1. Що хотіли зробити хлопці з фотокарткою невідомого звіра?
А Відправити до газети;
Б принести до школи;
В подарувати Василю;
Г показати місцевим мешканцям.
2. Яке місце, на думку Сергія, мав завоювати Митько на районній олімпіаді?
А Останнє; Б перше;
В друге; Г третє.                
3. Митько образився на друга, тому що:
А друг хотів присвоїти усю славу собі;
Б він не поділяв його думки;
В він назвав його «посередністю»;
Г він хотів дружити з Василем.
4. Якого кольору дерево намалював Сергій?
А Жовтого; Б зеленого;
В червоного; Г синього.
5. Автор називає дерева нічного лісу:
А казковими велетами;
Б велетенськими глибами;
В нічними чудовиськами;
Г богатирськими схованками.
6. Прокинувшись вранці на озері, хлопці зрозуміли, що:
А їх вночі обікрали;
Б Василь не збрехав їм про звіра;
В дорогу до села розмило дощем;
Г над ними посміялися.
7. Який «подвиг» здійснили Митько та Сергій за тиждень?
А Зібрали колекцію комах; Б скопали бабусі город;
В прочитали 9 книг; Г перепливли озеро.
8. В одній з книжок Митько знайшов легенду про:
А Митькозавра;
Б велетенських комах;
В про бурштин;
Г про страшних, ненажерливих.
9. Довжина гігантської ящірки з острова Комодо згідно з інформацією у книзі була:
А чотири метри; Б десять метрів;
В два метри; Г три метри.
10. Що таке «палеонтологія»?
А Наука, що вивчає комах;
Б наука, що вивчає викопні організми;
В наука, що вивчає ящірок;
Г наука, що вивчає озера.
11. «Хохуля» — це:
А українська доісторична тварина;
Б звір з хохолком на голові;
В істота, яку хлопці знайшли в озері;
Г невелике, як щур, звірятко.        
12. Друзі хотіли назвати істоту з озера:
А Комодо з Васюківки; Б Хохуля озерна;
В варан крокодилолапий; Г Митькозавр із Юрківки.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Немає коментарів:

Дописати коментар